Home » Szablony do każdej strony

Szablony do każdej strony

Najbardziej znanym i mającym największy udział w rynku internetowych systemów zarządzania treścią jest program WordPress. Jest to największa w internecie platforma do obsługiwania blogów. Jest darmowa i opiera się na niej przeszło 60 milionów stron internetowych. Swój sukces zawdzięcza ona bardzo zmyślnej architekturze. Platforma ta wykorzystuje bowiem stabilne i sprawdzone rozwiązania, a jej funkcjonowanie i rozwój jest oparty także o społeczność użytkowników, co jest nie tyle modelem biznesowym, ile skutkiem ubocznym tego, jaką licencją objęte jest to oprogramowanie. Od podstawowych funkcji związanych z powołaniem witryny do życia, przez bardziej szczegółowe, takie jak różne komponenty pozwalające taką stronę spersonalizować, jest to prosta i przystępna platforma, z którą będzie sobie w stanie poradzić nawet niedoświadczony użytkownik.

Wymagania techniczne są bardzo przystępne. Tak naprawdę, by funkcjonować, WordPress potrzebuje jedynie podstawowego hostingu, który nie ma dużych wymagań. Co więcej, jak można się domyśleć, potrzebuje on serwera internetowego, który wspiera owe technologie. Wprawdzie twórcy polecają serwer internetowy, ale jest jeszcze wiele innych serwerów spełniających te same kryteria. Każdy może zatem założyć własnego bloga lub nieskomplikowaną stronę internetową przy użyciu tego oprogramowania. Poza wymaganymi zależnościami, które są darmowe, jedyne, co może nas kosztować pieniądze, to miejsce na serwerze i nazwa witryny, o ile oczywiście nie chcemy korzystać z jakiegoś darmowego hostingu. Wszystkie komponenty potrzebne do tego, by nasza strona odpowiednio wyglądała, znajdziemy bez problemu w Internecie, także za darmo. Nie będziemy więc musieli płacić za większość dostępnych dodatków, takich jak np. szablony WordPress. Należy pamiętać, że te niektóre faktycznie dostępne odpłatnie, ale, koniec końców, i tak ściągniemy je bezpłatnie z baz z szablonami WordPress. Dlatego zapewnił sobie czołowe miejsce wśród podobnych rozwiązań właśnie ze względu na to wolne podejście, które, zabezpieczone licencją, okazało się być kluczem do sukcesu całej platformy.

szablon

A jakie są główne zalety szablonów:

1. Można łatwo i szybko zbudować dowolną witrynę, zarówno nieskomplikowaną, jak i duży projekt. Nie wymaga to wiele czasu, a dosłownie w ciągu kilku godzin, zmieniając opcje konfiguracyjne możemy sprawić, że nasz serwis będzie wyglądał dokładnie tak jak sobie tego życzymy. Kiedyś, znajomość budowy stron, a w szczególności modyfikowania ich wyglądu wymagała bardzo dużej wiedzy głównie z HTML i CSS, a teraz wystarczy kilka przełączników, a do tego wszystko znajdziemy w instrukcji jaka zawsze dostarczana jest z motywem, najczęściej w formie pliku PDF.

2. Optymalizacja dla urządzeń mobilnych. No jest to jedna z najważniejszych spraw, jeżeli chcemy być traktowani poważnie. Dawniej, komórek i tabletów po prostu nie było, standardy były ograniczone pod tym względem, ale obecnie dosłownie każdy się tego domaga i aby zadośćuczynić zapotrzebowaniu, strona musi dostosowywać się do wielkości ekranu. Natomiast dosłownie wszystkie szablony mają takie możliwości i nie robi się już profesjonalnych motywów, które nie byłyby w wersjach nieresponsywnych.

3. Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest bezpieczeństwo witryny. W samym kodzie wyglądu mogą znajdować się elementy które mogą narazić na włamanie stronę która jest przez nas budowana. To dlatego, że szablony mogą zawierać elementy aktywne, wykonywane na serwerze, na przykład jakieś systemy rezerwacyjne. Jeżeli jednak skorzystamy z poważnego serwisu takiego jak Themeforest, to przynajmniej mamy wysoką szansę na to, że motyw będzie także bezpieczny, a dodatkowo będą do niego wykonywane aktualizacje. Twórcy liczą na to, że będzie on cały czas popularny, dlatego dostosowują go także do nowo wykrytych błędów i cały czas powstających wersji uaktualniających WordPress.

Comments are closed.